Jump to content

33rd Annual Daytime Emmy Awards


TV_Paige

Recommended Posts

eonlinesmlogo55x26.jpg

emmy_140.jpg

daytime_emmy_header_450.jpg

33rd Annual Daytime Emmy Awards

yr_key_art.jpg

'The Young and The Restless' lead with 18 nominations

Tony Danza must be crushed. Ditto Tyra Banks. Both talk show hosts were dissed by the National Academy of Television Arts & Sciences, which rounded up the usual suspects Wednesday for nominations for the 33rd Annual Daytime Emmy Awards.

The Daytime Emmys will air Friday, April 28 on ABC at 8 p.m. After 32 years in New York, the ceremony will be held for the first time in Los Angeles at the Kodak Theater.

CBS sudser "The Young and The Restless" fared the best, racking up a leading 18 nominations overall, including the big kahuna for Outstanding Drama Series. The show also dominated in the younger actor categories but was completely shut out among the leading ranks.

2005_02_ellen.jpg

Ellen DeGeneres garnered 11 nominations

Perennial favorite Ellen DeGeneres managed to dance her way to the top of the heap yet again, nabbing 11 nominations--the same as last year and just one nod shy of two years prior--including Outstanding Talk Show, Talk Show Host, Writing and scores of technical nods, ranging from main title design to multiple camera editing.

The nominees were announced live on ABC's "The View" and, naturally, Barbara Walters and her gaggle represented. The femme-fuelled chatfest garnered 10 nominations, going up against DeGeneres for most of them, including Outstanding Talk Show and Talk Show Host awards.

Regis Philbin and Kelly Ripa, along with "Soapnet's" Ty Treadway and Lisa Rinna, are also up for host-with-the-most honors. Dr. Phil McGraw didn't make the cut in the hosting department but his eponymous program is up for Outstanding Talk Show.

meredith.jpgalex.jpg

Meredith Vieira and Alex Trebek are the only two in the game show host competition

There will be less competition in the game show ranks. Bob Barker and the "Wheel of Fortune" tandem of Pat Sajak and Vanna White were among those overlooked in the Outstanding Game Show and Game Show Host categories. There were only two nominees in each category this year: Meredith Vieira and her "Who Wants to Be a Millionaire" vs. Alex Trebek and "Jeopardy!"

Meanwhile, Martha Stewart's new post-prison daytime effort warranted six nominations, including Best Service Show and Service Show Host, pitting her against the likes of Emeril Lagasse, Rachel Ray and Suze Orman.

Finally, no Daytime Emmy story would be complete without noting reigning afternoon queen Oprah Winfrey. Although she long ago removed herself and her show from the major talk show categories, it was still honored with eight technical nominations.

Link to comment
Share on other sites

emmy_140.jpg
daytime_emmy_header_450.jpg
33rd Annual Daytime Emmy Awards
(winners will appear highlighted in red)

Outstanding Drama Series
"As the World Turns" ~ (CBS)
Executive Producer: Christopher Goutman
Senior Producer: Carole Shure
Producer: Vivian Gundaker
Coordinating Producer: Jennifer Maloney


"General Hospital" ~ (ABC)
Executive Producer: Jill Farren Phelps, Executive Producer
Producers: Mary O'Leary, Mercer Barrows and Michelle Henry
Coordinating Producer: Deborah Genovese
Consulting Producers: Robert Guza, Jr. and Charles Pratt, Jr.


"Guiding Light" ~ (CBS)
Executive Producer: Ellen Wheeler, Executive Producer
Producers: Alexandra Johnson and Maria Macina
Coordinating Producer: Jan Conklin


"The Young and the Restless" ~ (CBS)
Executive Producer: William J. Bell
Co-Executive Producer: John F. Smith
Supervising Producer: Edward J. Scott
Producer: Kathryn Foster
Coordinating Producer: John C. Fisher


Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Bobbie Eakes as Krystal Carey ~ "All My Children"
Beth Ehlers as Harley Cooper ~ "Guiding Light"
Susan Flannery as Stephanie Douglas ~ "The Bold and the Beautiful"
Kelly Monaco as Sam McCall ~ "General Hospital"

Kim Zimmer as Reva Shayne ~ "Guiding Light"

Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Maurice Benard as Reva Shayne ~ "General Hospital"
Anthony Geary as Sonny Corinthos ~ "General Hospital"
Thorsten Kaye as Zach Slater ~ "All My Children"
Robert Newman as Josh Lewis ~ "Guiding Light"
Ron Raines as Alan Spaulding ~ "Guiding Light"


Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Tracey E. Bregman as Lauren Fenmore ~ "The Young and the Restless"
Crystal Chappell as Olivia Spencer ~ "Guiding Light"
Jennifer Ferrin as Jennifer Munson ~ "As the World Turns"
Renee Elise Goldsberry as Evangeline Williamson ~ "One Life to Live"

Gina Tognoni as Dinah Marler ~ "Guiding Light"

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Tyler Christopher as Nikolas Cassadine ~ "General Hospital"
Jordan Clarke as Billy Lewis ~ "Guiding Light"
Trent Dawson as Henry Coleman ~ "As the World Turns"
Grayson McCouch as Dusty Donovan ~ "As the World Turns"
Greg Rikaart as Kevin Fisher ~ "The Young and the Restless"


Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Mandy Bruno as Marina Cooper ~ "Guiding Light"
Camryn Grimes as Cassie Newman ~ "The Young and the Restless"
Christel Khalil as Lily Winters ~ "The Young and the Restless"

Jennifer Landon as Gwen Norbeck ~ "As the World Turns"
Leven Rambin as Lily Montgomery ~ "All My Children"

Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Scott Clifton as Dillon Quartermaine ~ "General Hospital"
Michael Graziadei as Daniel Romalotti ~ "The Young and the Restless"
Bryton McClure as Devon Hamilton ~ "The Young and the Restless"

Tom Pelphrey as Jonathan Randall ~ "Guiding Light"
Jesse Soffer as Will Munson ~ "As the World Turns"

Outstanding Performer In A Children's Series
Sara Paxton as Darcy Fields
"Darcy's Wild Life" ~ (NBC)

JD Roth as JD Roth
"Endurance: Tehachapi" ~ (NBC)

Julianna Rose Mauriello as Stephanie
"LazyTown" ~ (Nickelodeon)


Kevin Clash as Elmo
"Sesame Street" ~ (PBS)


Outstanding Performer In A Children/Youth/Family Special
James McDaniel as Kenny Williams
"Edge of America" ~ (Showtime)


Tim Daly as Leroy McKinney
"Edge of America" ~ (Showtime)


Outstanding Performer In An Animated Program
Maile Flanagan as Piggley Winks
"Jakers! The Adventures of Piggley Winks" ~ (PBS)


Russi Taylor as Ferny
"Jakers! The Adventures of Piggley Winks" ~ (PBS)

Tara Strong as Dannan
"Jakers! The Adventures of Piggley Winks" ~ (PBS)

Tony Jay as Spiderus
"Miss Spider's Sunny Patch Friends" ~ (Nickelodeon)

Jess Harnell as Swanky and Gumpers
"Pet Alien" ~ (Cartoon)


Outstanding Talk Show
"Dr. Phil"
Executive Producer: Carla Pennington Stewart
Senior Supervising Producers: Angie Kraus Bell and Kandi Amelon Sawyer
Supervising Producers: Kathy Giaconia and Judy Rybak
Senior Producers: Lori Read, Julie Ross, Lisa Steinke and Edward Santos
Producers: Jennifer Anastasi, Astra Austin, David Goldman, Stephanie Granader, Ianthe Jones, Katerina Monemvassitis, Anita Pepper, John Perry and Jill Skinner


"The Ellen DeGeneres Show"
Executive Producers: Ellen DeGeneres, Mary Connelly, Ed Glavin and Andy Lassner
Supervising Producer: Mike Gibbons
Coordinating Producer: Derek Westervelt
Senior Producers: Jason Gabel, Melissa Geiger Schrift and Jonathan Norman
Producers: Christine Schomer, Karen Kilgariff, Lori Blackman, Bradford Brillowski, Melissa Costello, Karen Anderson, Danny Breen, Margaret Smith, Alison Balian, Danny Ceballos, Liz Feldman, Jill Kushner, Derek Che and Greg Fitzsimmons


"Live with Regis & Kelly"
Executive Producers: Michael Gelman and Regis Philbin
Producers: Albert Bianchini, Deborah Koenig-Raptis, Cindy MacDonald, David Mullen, John Ogle, Marco Puglia, Mariann Sabol-Nieves, Joanne Saltzman, Jan Schillay, Elyssa Shapiro, Delores Spruell-Jackson, Jennifer Ulrich and Anne Marie Williams-Gray


"The View"
Executive Producers: Bill Geddie and Barbara Walters
Supervising Producer: Alexandra Cohen
Coordinating Producers: Patrick Ignozzi and Matthew J. Strauss
Producers: Jennifer Brookman, Jonathan Faulhaber, Dana Goodman, Audrey Jones, Jamie Kotkin-Hammer, Gregory Piccioli and Rachel M. Weintraub


Outstanding Talk Show Host
Ellen DeGeneres, Host
"The Ellen DeGeneres Show" ~ (Syndicated)


Regis Philbin and Kelly Ripa, Co-Hosts
"Live with Regis & Kelly" ~ (Syndicated)

Ty Treadway and Lisa Rinna, Co-Hosts
"Soapnet" ~ (SoapNet)

Barbara Walters, Meredith Vieira, Star Jones Reynolds, Joy Behar and Elisabeth Hasselbeck, Co-Hosts
"The View" ~ (ABC)


Outstanding Game/Audience Participation Show
"Jeopardy!" ~ (Syndicated)
Executive Producer/Writer: Harry Friedman
Senior Producers: Lisa Finneran and Rocky Schmidt
Senior Producer/Writer: Gary Johnson
Director: Kevin McCarthy
Writers: John Duarte, Kathy Easterling, Mark Gaberman, Debbie Griffin, Michele Loud, Andrew Shepard Price, Jim Rhine, Steve D. Tamerius and Billy Wisse


"Who Wants to Be a Millionaire?" ~ (Syndicated)
Executive Producers: Michael Davies and Paul Smith
Executive Producer/Writer: Leigh Hampton
Co-Executive Producers: Vincent Rubino and Meredith Vieira
Supervising Producer: Richard Sirop
Producer: Jennifer Weeks
Line Producer: Dominique Bruballa
Director: Matthew Cohen
Head Writer: Stan Hsue
Writers: Art Chung, Amy Ozols, Eben Russell and David Levinson Wilk


Outstanding Game Show Host
Alex Trebek, Host
"Jeopardy!" ~ (Syndicated)


Meredith Vieira, Host
"Who Wants to Be a Millionaire?" ~ (Syndicated)


Outstanding Service Show
"30 Minute Meals with Rachael Ray" ~ (Food Network)
Executive Producers: Bob Tuschman and Mark Dissin


"Essence of Emeril with Emeril Lagasse" ~ (Food Network)
Executive Producers: Emeril Lagasse, Georgia Downard and Karen Katz

"Martha" ~ (Syndicated)
Executive Producers: Martha Stewart and Mark Burnett
Co-Executive Producers: Rob Dauber and Conrad Riggs
Supervising Producers: Lisa Wagner, Jeffry Culbreth, Christina Deyo, Meredith Paige and Deb Savo
Coordinating Producers: Laurie J. Rich and Suzanne Bass
Producers: Greta Anthony, James Avenell, George Davilas, Elena Ferretti, Barbara Fight, John Filimon, Stephanie Fitzhugh, Robin Hommel-Tenenbaum, Marc Honaker, Angie Ketterman, Peter Killeen, Ann MacMullan, Wes Martin, Judy Morris, Jana Petrosini, Teresa Sorrentino-Dezio, Ashley Sparks, Simone Swink and Lenore Welby
Line Producer: Shara Kabakow


"Suze Orman: For the Young, Fabulous & Broke" ~ (PBS)
Executive Producer: Gerry Richman
Producer: Phylis Geller
Co-Producers: Suze Orman and Kathy Travis


"This Old House" ~ (PBS)
Executive Producer: Bruce Irving
Senior Producer: David Vos
Producer: Deborah Hood


Outstanding Service Show Host
Rachael Ray, Host
"30 Minute Meals with Rachael Ray" ~ (Food Network)

Emeril Lagasse, Host
"Essence of Emeril with Emeril Lagasse" ~ (Food Network)

Martha Stewart, Host
"Martha" ~ (Syndicated)


Suze Orman, Host
"Suze Orman: For the Young, Broke & Fabulous" ~ (PBS)


Outstanding Children's Series
"Between the Lions" ~ (PBS)
Executive Producers: Judith Stoia, Brigid Sullivan, Christopher Cerf, Norman Stiles and Diane Hartman
Supervising Producer: Carol Klein
Coordinating Producer: Beth Kirsch


"Endurance: Tehachapi" ~ (NBC)
Executive Producers: JD Roth, Todd A. Nelson, John Foy and Erin Wanner
Co-Executive Producer: Grady Candler
Producers: Caleb Nelson, Julie Singer and Ian Golding
Coordinating Producer: Matt Westmore
Line Producer: Eric Westmore


"Postcards from Buster" ~ (PBS)
Executive Producers: Pierre Valette, Carol Greenwald, Marc Brown and Toper Taylor
Series Producer: Natatcha Estebanez
Coordinating Producer: Paul Higgins
Producers: Lesley Taylor, Tolon Brown and Ellie Lee
Line Producer: Diane Dallaire


"Strange Days at Blake Holsey High" ~ (NBC)
Executive Producers: Jeff F. King, Adam Haight, Erin Wanner and Jim Rapsas
Producers: Kevin May and Tony Thatcher


"Zoom" ~ (PBS)
Executive Producer: Kate Taylor
Senior Producer: Kathleen Shugrue
Supervising Producer: Paul Serafini
Coordinating Producer: Marcy Gunther
Producer: Marisa Wolsky


Outstanding Preschool Children's Series
"Blue's Room" ~ (Nickelodeon)
Executive Producers: Angela C. Santomero, Traci Paige Johnson and Jennifer Twomey
Co-Executive Producer: Wendy Harris
Supervising Producer: Marcy Pritchard Shablak
Producers: Dr. Alice Wilder, David Palmer and Claire Curley


"HI-5" ~ (Discovery Kids)
Executive Producer: Helena Harris
Supervising Producer: Wendy Douglas
Line Producer: Marcel Zammit


"Paz" ~ (Discovery Kids)
Executive Producer: Amy Sprecher
Co-Executive Producers: Marjorie Kaplan, Ruud Van Breugel and Tom van Waveren
Producers: Erin Wanner, Clive Juster, James Still and Roland Tongue


"Sesame Street" ~ (PBS)
Executive Producer: Lewis Bernstein
Co-Executive Producer: Kevin Clash
Senior Producer: Carol-Lynn Parente
Coordinating Producer: Karen Ialacci
Producer: Melissa Dino
Co-Producer: Tim Carter
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

2006daytime_small.jpg

emmy_140.jpg

daytime_emmy_header_450.jpg

Caroll Spinney Receives Lifetime Achievement Award

spinney.jpg

Caroll Spinney

The National Academy of Television Arts & Sciences announced Caroll Spinney, the puppeteer who plays the roles of Big Bird and Oscar the Grouch on "Sesame Street," will be the recipient of this year's Lifetime Achievement Award at the "33rd Annual Daytime Emmy Awards."

Spinney was chosen for his work entertaining and educating children for nearly four decades, since the series debut in 1969. Spinney, a puppeteer since the age of eight, turned an eight-foot, two-inch tall bird and a crabby trash can dwelling grouch into world-renowned cultural icons.

Spinney's characters have been seen on more than 4,000 episodes, as well as "Sesame Street" television specials that have taken Spinney to China, Japan, Australia, France, Germany, Canada and the United Kingdom.

spinney.gif

Caroll Spinney with alter ego, Oscar the Grouch

Spinney starred in the feature film, "Follow That Bird" and has performed on a number of other shows, including "The West Wing" and "Hollywood Squares." His work has garnered him four Emmy Awards. Spinney's book, "The Wisdom of Big Bird," chronicles his experiences portraying the famous characters.

"Caroll Spinney has distinguished himself in entertaining and inspiring generations of children worldwide in his dual roles as the sweet and compassionate Big Bird and the distinctively different Oscar the Grouch," said Peter Price, President, National Television Academy.

Price continued, "The Academy is proud to honor the man who has dedicated his career to creating and sustaining for four decades two of the most-loved and respected children's television characters."

spinney_young.jpgspinney_old.jpg

Caroll Spinney in the early years of 'Sesame Street' and today

"I am elated and amazed to receive this honor from those who are committed to the best of what television and media have to offer, for doing what I've always wanted to do," said Spinney.

Spinney will accept the award during the 33rd Annual Daytime Emmy Awards ceremony on Friday, April 28, broadcast live on ABC from the Kodak Theatre in Los Angeles, California. This will mark the first time the Daytime Emmy Awards will be broadcast from Hollywood in the 33-year history of the Awards ceremonies.

Sesame Workshop is a nonprofit educational organization making a meaningful difference in children's lives around the world. Founded in 1968, the Workshop changed television forever with the legendary "Sesame Street."

cherylhenson_carrollspinney.jpg

Caroll Spinney accepts the Lifetime Achievement Award with his

pal, Oscar the Grouch from Cheryl Henson, daughter of 'Muppet'

creator Jim Henson

Today, the Workshop continues to innovate on behalf of children in 120 countries, using its proprietary research methodology to ensure its programs and products are engaging and enriching.

Sesame Workshop is behind award-winning programs like "Dragon Tales," "Sagwa, The Chinese Siamese Cat," "Pinky Dinky Doo" and ground-breaking multimedia productions in South Africa, Egypt and Russia.

As a nonprofit, Sesame Workshop puts the proceeds it receives from sales of "Sesame Street,"

"Dragon Tales," Sagwa" and "Pinky" products right back into its educational projects for children around the world.

Link to comment
Share on other sites

emmy_140.jpg
daytime_emmy_header_450.jpg
33rd Annual Daytime Emmy Award Nominations
(winners will appear highlighted in red)

Outstanding Children's Animated Program
"Arthur" ~ (PBS)
Executive Producers: Pierre Valette, Toper Taylor, Lesley Taylor and Marc Brown
Coordinating Producer: Paul Higgins
Producers: Diane Dallaire, Jacqui Deegan, Geoff Adams and Tolon Brown
Producer/Director: Greg Bailey
Director: Debra Toffan
Head Writer: Peter Hirsch


"Baby Looney Tunes" ~ (Cartoon)
Executive Producer: Sander Schwartz
Producer: Tom Minton
Producer/Director: Ron Myrick
Director: Michael Hack
Writers: Carter Crocker and Marlowe Weisman


"Dora The Explorer" ~ (Nickelodeon)
Executive Producer: Chris Gifford
Co-Executive Producer: Valerie Walsh
Producer/Executive Story Editor: Eric Weiner
Supervising Producer: Jeff DeGrandis
Line Producer: Miken Wong
Producers: Cathy Galeota and Christine Ricci
Directors: Sherie Pollack and George Chialtas


"Jakers! The Adventures of Piggley Winks" ~ (PBS)
Executive Producers: Mike Young, Stephanie Gougeon and Louisa Stretton
Co-Executive Producer: Bill Schultz
Supervising Producer: Liz Young
Line Producer: Cary Silver
Producer/Director: John Over
Director: Kelly Ward
Head Writer: Sindy McKay
Writers: Larry Swerdlove, Dennis Haley, Marcy Brown, Peter Garcia, Jennifer Yale, Pamela Hickey and Dennys McCoy


"Peep" ~ (Discovery Kids)
Executive Producers: Kate Taylor and Jessica Hanlon
Supervising Producer: Melinda Toporoff
Senior Producer: Vince Commisso
Coordinating Producers: Paul Higgins and Steven Jarosz
Producers: Marisa Wolsky, Geoff Adams and Kai Pindal
Directors: Rick Marshall and Debra Toffan
Head Writer: Kathy Waugh
Writers: Joe Fallon and Nick Raposo


"ToddWorld" ~ (Discovery Kids)
Executive Producers: Bill Schultz, Todd Parr, Gerry Renert, Amy Sprecher, Paul Cummins and Tapaas Chakravarti
Co-Executive Producers: Mike Young and Liz Young
Supervising Producers: Carin Greenberg Baker and Melinda Toporoff
Line Producer: Marie Cecchino-Brand
Producers: Siobhan Ni Ghadhra and Stuart Cunningham
Directors: Jeff Gordon, Glenn Kirkpatrick and Doug Parker
Writers: Corey Powell, Nicole Dubuc, Cynthia Harrison, Don Gillies, Brooks Wachtel


Outstanding Special Class Animated Program
"The Batman" ~ (Kids WB!)
Executive Producers: Sander Schwartz and Alan Burnett
Supervising Producer/Story Editor: Duane Capizzi
Supervising Producer: Michael Goguen
Producer: Jeff Matsuda, Linda M. Steiner and Glen Murakami
Directors:Seung Eun Kim, Brandon Vietti, Sam Liu and Ginny McSwain


"Coconut Fred's Fruit Salad Island!" ~ (Kids WB!)
Executive Producer: Sander Schwartz
Producers: Aaron Simpson and Margaret M. Dean
Supervising Director: Matt Danner
Directors: Michael Donovan and Michael Hack
Writer/Story Editor: Ray DeLaurentis
Writer: William Schifrin


"The Save-Ums!" ~ (Discovery Kids)
Executive Producers: Erin Wanner, Beth Stevenson, Steven DeNure and Neil Court
Producer: Kym Hyde
Co-Producer: John Mariella
Directors: Aaron Linton, Ben Pinkney and Moris Molino
Writers: Betty Quan, Dan Clark and Sheila Dinsmore


"Tutenstein" ~ (NBC)
Executive Producers: Bruce Johnson, William Baumann, Paul Cummins and Jessica Hanlon
Supervising Producer: Fred Schaefer
Co-Producers: Milt Vallas and John Petrovitz
Producers: Tom Gleason and Siobhan Ni Ghadhra
Producer/Writer: Mark Seidenberg
Directors: Rob LaDuca and Bob Richardson
Writers: John Behnke and Rob Humphrey


Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design
"Between The Lions" ~ (PBS)
Production Designer: Laura Brock
Art Director: Karen Wing


"The Ellen DeGeneres Show" ~ (Syndicated)
Production Designers: John Shaffner and Joe Stewart
Art Directors: Christopher Goumas and Tina Miller
Set Decorators: Robert Lee and Michael C. Lewis


"Martha" ~ (Syndicated)
Production Designers:Jim Fenhagen and John Casey
Art Directors: Anduin Havens and Pam Peterson
Set Decorators: Tamara Dilworth, Aaron Caramanis, Molly Maguire and Jim Gardner


"The Oprah Winfrey Show" ~ (Syndicated)
Production Designers: Angelo Petratos, Tara Denise and Anton Goss
Scenic Designers: Sean Post and Matt York
Art Directors: Thalia Kalodimos and Linda Stehno


"Sesame Street" ~ (PBS)
Production Designer: Victor DiNapoli
Art Directors: Lyndon Mosse, Mike Pantuso and Pete Ortiz
Set Decorator: Nat Mongioi


Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design For A Drama Series
"As The World Turns" ~ (CBS)
Production Designer: Patrick Howe
Art Director: Tim Goodmanson
Set Decorators: Dennis Donegan, Catherine McKenney and Karen Hlipala


"The Bold And The Beautiful" ~ (CBS)
Production Designer: Jack Forrestel
Art Director: Fabrice Kenwood
Set Decorators: Elsa Zamparelli and Charlotte Garnell Scheide


"One Life To Live" ~ (ABC)
Production Designer: Roger Mooney
Art Directors: Ruth Wells and John Kenny
Scenic Designer: Martin Fahrer


"The Young And The Restless" ~ (CBS)
Production Designer: William Hultstrom
Art Director: David Hoffmann
Set Decorators: Joe Bevacqua, Fred Cooper and Andrea Joel


Outstanding Achievement for a Casting Director For A Drama Series
"All My Children" ~ (ABC)
Casting Director: Judy Blye Wilson

"General Hospital" ~ (ABC)
Casting Director: Mark Teschner

"Guiding Light" ~ (CBS)
Casting Director: Rob Decina

"One Life To Live" ~ (ABC)
Casting Director: Julie Madison

"The Young And The Restless" ~ (CBS)
Casting Director: Marnie Saitta


Outstanding Achievement in Single Camera Photography (Film or Electronic)
"Everyday Italian With Giada DeLaurentis" ~ (Food Network)
Director of Photography: Richard Dallett

"Inside This Old House" ~ (A&E)
Electronic Camera: Larry LeCain

"This Old House" ~ (PBS)
Electronic Camera: Stephen D'Onofrio

"The Victory Garden" ~ (PBS)
Director of Photography: Joel Coblenz


Outstanding Achievement in Costume Design/Styling
"The Ellen DeGeneres Show" ~ (Syndicated)
Costume Stylists: Wendi Ferreira and Kellen Richards

"Kristi Yamaguchi Family & Friends" ~ (NBC)
Costume Designer: Jef Billings

"The Price Is Right" ~ (CBS)
Costume Supervisor: Robin Gurney

"Sesame Street" ~ (PBS)
Live Actors Costumer Designers: Bill Kellard and Terry Roberson
Muppets Costumer Designers: Victoria Ellis, Rollin Krewson, Sarah Luraschi, Connie Peterson, Jason Weber, Michelle Hickey, Andrea Detwiler, Polly Smith, Jane Pien


"The View" ~ (ABC)
Costume Stylist: Francine Taylor


Outstanding Achievement in Costume Design For A Drama Series
"All My Children" ~ (ABC)
Costume Designer: David R. Zyla, Katherine Roth and James P. Hammer

"The Bold And The Beautiful" ~ (CBS)
Costume Designer: Birgit Muller

"Days Of Our Lives" ~ (NBC)
Costume Designer: Richard Bloore

"The Young And The Restless" ~ (CBS)
Costume Designer: Jennifer Johns


Outstanding Drama Series Directing Team
"The Bold And The Beautiful" ~ (CBS)
Directors: Michael Stich, Deveney Kelly and Cynthia J. Popp
Associate Directors: Jennifer Howard, Steven A. Wacker, Clyde Kaplan and Catherine Sedwick
Stage Managers: Laura Yale and Douglas Jon Hayden


"Days Of Our Lives" ~ (NBC)
Directors: Herb Stein, Albert Alarr, Phil Sogard and Roger Inman
Associate Directors: Julie Brady, Mason Dickson, Marius S. Darrow III, Lugh Powers and David Mawhinney
Stage Managers: Francesca Bellini De Simone, Joe Lumer and Stuart W. Howard


"General Hospital" ~ (ABC)
Directors: Owen Renfroe, William Ludel, Joseph Behar, Scott McKinsey and Matthew Diamond
Associate Directors: Christine Magarian, Ronald Cates, Penny Pengra, Peter Fillmore, R.C. Cates and Dave McLeod
Stage Managers: Crystal Kraft and Craig McManus


"The Young And The Restless" ~ (CBS)
Directors: Michael Denney, Kathryn Foster, Noel Maxam, Sally McDonald and Dean LaMont
Associate Directors: Marc Beruti, Christopher S. Mullen, Robbin Phillips, Jennifer Scott and Don Phillip Smith
Stage Managers: Tom McDermott, Herbert Weaver, Jr. and Barbara J. Roche


Outstanding Directing In A Talk Show
"The Ellen DeGeneres Show" ~ (Syndicated)
Director: Lenn Goodside

"The View" ~ (ABC)
Director: Mark Gentile


Outstanding Directing In A Service Show
"Easy Entertaining With Michael Chiarello" ~ (Food Network)
Director: Natalie Gustafson

"Everyday Italian With Giada DeLaurentis" ~ (Food Network)
Director: Irene Wong

"Martha" ~ (Syndicated)
Director: Bob McKinnon

"Passport To Europe With Samantha Brown" ~ (Travel Network)
Directors: Joan McCord, Sylvia Caminer and Sid Goldberg


Outstanding Directing In A Children's Series
"Barney & Friends" ~ (PBS)
Directors: Fred Holmes and Jim Rowley

"Sesame Street" ~ (PBS)
Directors: Victor DiNapoli, Lisa Simon, Jim Martin, Ted May, Ken Diego, Emily Squires and Kevin Clash

"Zoom" ~ (PBS)
Director: Bob Comiskey


Outstanding Special Class Directing
"79th Annual Macy's Thanksgiving Day Parade" ~ (NBC)
Director: Gary Halvorson

"9/11 Memorial From Ground Zero" ~ (Syndicated)
Directors: David Stern and Annette Jolles

"Thanksgiving Day Parade on CBS" ~ (CBS)
Executive Producer/Director: Glenn Weiss


Outstanding Achievement in Single Camera Editing
"Dr. Phil" ~ (Syndicated)
Editors: Arthur Booth, Paul Broz, Rodney Chew, Harris Cohen, Peter Dunn, Jonny Jenks, Ann Keniston, William Lorton, Bruce Malm, Fernando Martinez, Craig Mayo, Matthew Moul, Juliette Olavarria, James Perry, Todd Portugal, Thomas Quick and Peter Zifchak

"Inside This Old House" ~ (A&E)
Editor: John O'Brien, II

"Starting Over" ~ (Syndicated)
Editors: Leellen Patchen, Steven Urrutia, Karen Snyder, Barry Zetlin, Peggy Tachdjian, Raoul Rosenberg, Maria Vitakis, Aaron M. Lewis, Joe Shugart, Melissa Puente, Mac Caudill, Marc Grossman, Arek Hope, Steve Mellon, James Gavin Bedford

"The View" ~ (ABC)
Editor: Rich Provost


Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing
"Dr. Phil" ~ (Syndicated)
Editors: Robyn T. Migel, Kelly Smith and Jeff Spalla

"The Ellen DeGeneres Show" ~ (Syndicated)
Editor: Michael Cole

"The Oprah Winfrey Show" ~ (Syndicated)
Senior Editors: Mike Mabbott, John Strolia, Neil Coleman, Tim Drover, Dan Fisher, Chuck Floramo, Tom Pyers, Dan Towell and Michael D. Sherry
Editors: Judi Bushala, Cynthia S. Cameron, Joseph Corbin Davis, III, Jay Eckensberger, Kevin G. Gist, Richard Hemmingway, John Kilpatrick, James Pilarski, Sari Rosenthal, Larry Sexton and Eric Will


"Sesame Street" ~ (PBS)
Supervising Editor: Robert J. Emerick
Editors: Selbern Narby, John Tierney and Chris Reinhart


Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing For A Drama Series
"As The World Turns" ~ (CBS)
Editors: Robert Mackler and Matthew Griffin

"General Hospital" ~ (ABC)
Editors: Peter Fillmore, Donald Smith, David Gonzalez, Christine Magarian, Ronald Cates and Penny Pengra

"One Life To Live" ~ (ABC)
Editors: Teresa Ann Cicala, Tracy Casper Lang, Mary Ryan, Barry Gingold, Suzanne Flynn, Anthony Wilkinson, Vince Catania and Scott Kuhl

"The Young And The Restless" ~ (CBS)
Editors: Marc Beruti, Rafael Gertel, Steve Pierron, Zoe Edgerton and Clayton E. Whitney
Link to comment
Share on other sites

2006daytime_small.jpg

emmy_140.jpg

daytime_emmy_header_450.jpg

PBS Wins 12 Creative Craft Daytime Emmys

program_detail_SESA4057_1.jpg

'Sesame Street'

PBS won a leading 12 Creative Craft Daytime Emmy Awards on Saturday, April 22, including seven trophies for "Sesame Street." Kevin Clash, who portrays Elmo on "Sesame Street," won for performer in a children's series. The performer in an animated program went to Maile Flanagan as the title character in the PBS show, "Jakers! The Adventures of Piggley Winks."

Syndicated shows earned 10 awards, with comedian Ellen DeGeneres' talk show taking four. "Jeopardy!" was honored for game or audience participation show, while the service show Daytime Emmy went to "30 Minute Meals with Rachael Ray."

In addition, Caroll Spinney, the puppeteer who plays the roles of Big Bird and Oscar the Grouch on "Sesame Street," was honored with this year's Lifetime Achievement Award. Spinney was chosen for his work entertaining and educating children for nearly four decades, since the series debut in 1969.

spinney_oscar_dolls_200.jpg

Oscar the Grouch and Big Bird's alter ego

'Sesame Street' puppeteer Caroll Spinney

His characters have been seen on more than 4,000 episodes, as well as "Sesame Street" television specials that have taken Spinney all over the world. Spinney starred in the feature film, "Follow That Bird" and has performed on a number of other shows, including "The West Wing" and "Hollywood Squares."

Among the major broadcast networks, CBS won nine Daytime Emmys, ABC earned four and NBC two. AOL won the first Daytime Emmy presented for content delivered via the Internet, cell phones, PDAs and other small screen devices for the concert special "Live 8." Winners are chosen by a panel of their peers in each category.

The awards were presented in simultaneous ceremonies in New York, hosted by Meredith Vieira of "The View" and in Los Angeles, hosted by actor-comedian John Henson. Other Daytime Emmys for performances and programs will be awarded Friday, April 28 at Hollywood's Kodak Theatre during a three-hour telecast on ABC.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.




Lobby

Lobby

Please enter your display name

×
×
  • Create New...