Jump to content
Sign in to follow this  
TV_Paige

3rd Annual Critics Choice Television Awards

Recommended Posts

lower_bfca_logo60.jpgcritics_choice_awards_logo60.jpg
2013 Critics Choice Television Awards
(winners will appear highlighted in red)

Best Comedy Series
Winner:
The Big Bang Theory CBS

Nominees:
The Big Bang Theory CBS
Louie FX
The Middle ABC
New Girl FOX
Parks and Recreation NBC
Veep HBO


Best Actor in a Comedy Series
Winner:
Louis C.K. (Louie) FX

Nominees:
Don Cheadle (House of Lies) Showtime
Louis C.K. (Louie) FX
Jake Johnson (New Girl) FOX
Jim Parsons (The Big Bang Theory) CBS
Adam Scott (Parks and Recreation) NBC
Jeremy Sisto (Suburgatory) ABC


Best Actress in a Comedy Series
Winner:
Julia Louis-Dreyfus (Veep) HBO

Nominees:
Laura Dern (Enlightened) HBO
Zooey Deschanel (New Girl) FOX
Lena Dunham (Girls) HBO
Sutton Foster (Bunheads) ABC Family
Julia Louis-Dreyfus (Veep) HBO
Amy Poehler (Parks and Recreation) NBC


Best Supporting Actor in a Comedy Series
Winner:
Simon Helberg (The Big Bang Theory) CBS

Nominees:
Max Greenfield (New Girl) FOX
Simon Helberg (The Big Bang Theory) CBS
Alex Karpovsky (Girls) HBO
Adam Pally (Happy Endings) ABC
Chris Pratt (Parks and Recreation) NBC
Danny Pudi (Community) NBC


Best Supporting Actress in a Comedy Series
Winners: (Tie)
Kaley Cuoco (The Big Bang Theory) CBS
Eden Sher (The Middle) ABC

Nominees:
Carly Chaikin (Suburgatory) ABC
Kaley Cuoco (The Big Bang Theory) CBS
Sarah Hyland (Modern Family) ABC
Melissa Rauch (The Big Bang Theory) CBS
Eden Sher (The Middle) ABC
Casey Wilson (Happy Endings) ABC


Best Guest Performer in a Comedy Series
Winner:
Patton Oswalt (Parks and Recreation) NBC

Nominees:
Melissa Leo (Louie) FX
David Lynch (Louie) FX
Bob Newhart (The Big Bang Theory) CBS
Patton Oswalt (Parks and Recreation) NBC
Molly Shannon (Enlightened) HBO
Patrick Wilson (Girls) HBO


Best Drama Series
Winners: Tie
Breaking Bad AMC
Game of Thrones HBO

Nominees:
The Americans FX
Breaking Bad AMC
Downton Abbey PBS
Game of Thrones HBO
The Good Wife CBS
Homeland Showtime


Best Actor in a Drama Series
Winner:
Bryan Cranston (Breaking Bad) AMC

Nominees:
Bryan Cranston (Breaking Bad) AMC
Damian Lewis (Homeland) Showtime
Andrew Lincoln (The Walking Dead) AMC
Timothy Olyphant (Justified) FX
Matthew Rhys (The Americans) FX
Kevin Spacey (House of Cards) Netflix


Best Actress in a Drama Series
Winner:
Tatiana Maslany (Orphan Black) BBC America

Nominees:
Claire Danes (Homeland) Showtime
Vera Farmiga (Bates Motel) A&E
Julianna Margulies (The Good Wife) CBS
Tatiana Maslany (Orphan Black) BBC America
Elisabeth Moss (Mad Men) AMC
Keri Russell (The Americans) FX


Best Supporting Actor in a Drama Series
Winner:
Michael Cudlitz (Southland) TNT

Nominees:
Jonathan Banks (Breaking Bad) AMC
Nikolaj Coster-Waldau (Game of Thrones) HBO
Michael Cudlitz (Southland) TNT
Noah Emmerich (The Americans) FX
Walton Goggins (Justified) FX
Corey Stoll (House of Cards) Netflix


Best Supporting Actress in a Drama Series
Winner:
Monica Potter (Parenthood) NBC

Nominees:
Jennifer Carpenter (Dexter) Showtime
Emilia Clarke (Game of Thrones) HBO
Anna Gunn (Breaking Bad) AMC
Regina King (Southland) TNT
Monica Potter (Parenthood) NBC
Abigail Spencer (Rectify) Sundance


Best Guest Performer in a Drama Series
Winner:
Jane Fonda (The Newsroom) HBO

Nominees:
Jim Beaver (Justified) FX
Jane Fonda (The Newsroom) HBO
Martha Plimpton (The Good Wife) CBS
Carrie Preston (The Good Wife) CBS
Diana Rigg (Game of Thrones) HBO
Jimmy Smits (Sons of Anarchy) FX


Best Movie or Mini-Series
Winner:
Behind the Candelabra HBO

Nominees:
American Horror Story: Asylum FX
Behind the Candelabra HBO
The Crimson Petal and the White Encore
The Hour BBC America
Political Animals USA
Top of the Lake Sundance


Best Actor in a Movie or Mini-Series
Winner:
Michael Douglas (Behind the Candelabra) HBO

Nominees:
Benedict Cumberbatch (Parades End) HBO
Matt Damon (Behind the Candelabra) HBO
Michael Douglas (Behind the Candelabra) HBO
Toby Jones (The Girl) HBO
Al Pacino (Phil Spector) HBO
Dominic West (The Hour) BBC America


Best Actress in a Movie or Mini-Series
Winner:
Elisabeth Moss (Top of the Lake) Sundance

Nominees:
Angela Bassett (Betty & Coretta) Lifetime
Romola Garai (The Hour) BBC America
Rebecca Hall (Parades End) HBO
Jessica Lange (American Horror Story: Asylum) FX
Elisabeth Moss (Top of the Lake) Sundance
Sigourney Weaver (Political Animals) USA


Best Supporting Actor in a Movie or Mini-Series
Winner:
Zachary Quinto (American Horror Story: Asylum) FX

Nominees:
James Cromwell (American Horror Story: Asylum) FX
Peter Mullan (Top of the Lake) Sundance
Zachary Quinto (American Horror Story: Asylum) FX
Sebastian Stan (Political Animals) USA
David Wenham (Top of the Lake) Sundance
Thomas M. Wright (Top of the Lake) Sundance


Best Supporting Actress in a Movie or Mini-Series
Winner:
Sarah Paulson (American Horror Story: Asylum) FX

Nominees:
Ellen Burstyn (Political Animals) USA
Sienna Miller (The Girl) HBO
Sarah Paulson (American Horror Story: Asylum) FX
Lily Rabe (American Horror Story: Asylum) FX
Imelda Staunton (The Girl) HBO
Alfre Woodard (Steel Magnolias) Lifetime


Best Reality Series
Winners: Tie
Push Girls Sundance
Duck Dynasty A&E

Nominees:
Duck Dynasty A&E
The Moment USA
Pawn Stars History Channel
Push Girls Sundance
Small Town Security AMC
Wild Things with Dominic Monaghan BBC America


Best Reality Series Competition
Winner:
The Voice NBC

Nominees:
Chopped Food Network
Face Off Syfy
Shark Tank ABC
So You Think You Can Dance FOX
Survivor CBS
The Voice NBC


Best Reality Series Host
Winner:
Tom Bergeron (Dancing With the Stars) ABC

Nominees:
Tom Bergeron (Dancing With the Stars) ABC
Cat Deeley (So You Think You Can Dance) FOX
Gordon Ramsay (Hells Kitchen/Masterchef) FOX
RuPaul (RuPauls Drag Race) Logo
Ryan Seacrest (American Idol) FOX
Kurt Warner (The Moment) USA


Best Talk Show
Winner:
The Daily Show with Jon Stewart Comedy Central

Nominees:
Conan TBS
The Daily Show with Jon Stewart Comedy Central
The Ellen DeGeneres Show Warner Brothers Television Distribution
Jimmy Kimmel Live! ABC
Late Night with Jimmy Fallon NBC
Marie Hallmark Channel


Best Animated Series
Winner:
Archer FX

Nominees:
Adventure Time Cartoon Network
Archer FX
Phineas and Ferb Disney Channel
Regular Show Cartoon Network
The Simpsons FOX
Star Wars: The Clone Wars Cartoon Network


Most Exciting New Series
Honorees:
The Bridge FX
Marvels Agents of S.H.I.E.L.D. ABC
Masters of Sex Showtime
The Michael J. Fox Show NBC
Ray Donovan Showtime
Under the Dome CBS


Critics Choice Television Icon Award
Recipient:
Bob Newhart

Thalos Critics Choice Inspiration Award
Recipient:
Bunheads ABC Family

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×